ARAÇ, OTO, ARABA LOGO İŞLETME

Şirket filolarında araç giydirme (Araç kaplama) işlemi için araçlar kaplanmadan yasal izinlerin alınması gerekmektedir, Öncelikle Büyük Şehir Belediyesine reklam ilan vergisinin yatırılması gerekmektedir, reklam ilan vergisi m2 fiyatları her sene düzenlenmektedir ve ilden ile değişim göstermektedir, bazı illerde m2 fiyatı hariç artı olarak tahsisi ücreti de alınmaktadır. Belediyelerin Reklam İlan Bölümüne yatırılan vergi 1 seneliktir ve yine illerle göre değişim gösterse de minimum 0,5 ile 1m2 vergilendirme yapılmaktadır.

Araç giydirme de yasal giydirme alanları; Aracın ön kısmı, arka kısmı yani tampon ve cam bölümlerinde cam kısmı hariç giydirme yapılabilmektedir. Tavan kısmında giydirme yada logo yapılması yasaktır. Aracın yan kısımlarının cam bölgelerine reklam giydirme yapılamamakta sadece camın altındaki kısımlarda reklam giydirme yapılmaktadır.

Araç Giydirme komple yapıldığında araç modeline göre 10 ile 20 m2 arasında değişmektedir. Belediye Reklam İlan vergisi ödenirken reklam şirketinden fatura alınması gerekmektedir, belgelerden bir diğeri ,Araç Muayene istasyonun dan almanız gereken  "Borcu Yoktur"  yazısıdır ,"Ek1 Formu" dolduruluyor, ruhsat aslı ve fotokopisi ile birlikte bağlı olduğunuz Trafik Müdürlüğüne gidiyorsunuz. Trafik Müdürlüğü Ruhsata " Araç Reklam Logoludur" ibaresi eklemektedir. Araç giydirme işlemi araç ruhsatınıza " Araç Reklam Logoludur"  yazıldıktan sonra yapılmalıdır.